•  1685
   1396/10/02 دکتر فرهاد رهبر: استادان رکن اصلی سازندگی کشور هستند
  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: استادان رکن اصلی سازندگی کشور هستند و دانشگاه ها باید از نقش اساسی استادان در دانشگاه استفاده کنند.

  به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی‌، دکتر فرهاد رهبر در شانزدهمین همایش دبیران هم اندیشی دانشگاههای کشور که در مشهد مقدس در حال برگزاری است، گفت: بسیار خوشحالم که امروز در این جمع صمیمی استادان حضور دارم و از این جمع فرهیخته انرژی مثبت می گیرم. امیدوارم خداوند در این ایام عزیز که هفته وحدت حوزه و دانشگاه است، به این جلسه خیر و برکت عنایت کند.

  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه این جلسه به منظور انتقال تجارب دبیران هم اندیش تشکیل شده است گفت: برگزاری چنین نشست هایی کار بسیار ارزنده ای است و تا جایی که بنده اطلاع دارم جلسات دانش افزایی این مجموعه که برای استادان برگزار می‌شود تا کنون با حضور ٧٠ هزار نفر از استادان در شش سال گذشته انجام شده و سه هزار دوره آموزشی در موضوعات سیاسی، اخلاق حرفه ای، معرفت‌شناسی و غیره برگزار شده است.

  وی باطرح این پرسش که فلسفه اینکه به عنوان دبیران هم اندیش دور هم جمع می شویم، چیست؟ اظهار داشت: آنچه مسلم است و به خوبی درک شده، این است که استادان رکن اصلی سازندگی کشور هستند و اگر دانشگاه ها بخواهند نقش اصلی خودشان را که حل مشکلات مردم و جامعه است، ایفا کنند باید از نقش اساسی استادان در دانشگاه استفاده کنند.

  دکتر فرهاد رهبر خطاب به دبیران هم اندیش دانشگاههای کشور گفت : شما به عنوان افرادی که به استادان خدمت می کنید تا سطح آگاهی و بصیرت آنها نسبت به مسائل جامعه افزایش یابد، نقش مضاعفی نسبت به استادان دارید و پیشنهاد بنده این است که برای آگاهی از میزان اثر بخشی خود در این ماموریت ها مکانیزمی تهیه شود تا بر اساس شاخص های ارزیابی بتوانید نقش آفرینی نشست های هم اندیشی را آسیب شناسی کنیم.

  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با مثبت دانستن برگزاری جلسات هم اندیشی استادان گفت: برگزاری چنین جلساتی کار خوبی است و در انتقال تجارب موفق استادان موثر است.

  دکتر فرهاد رهبر با بیان اینکه تربیت کادر نیروی انسانی و پژوهش دو محصول فعالیت استادان در دانشگاه است، گفت: فارغ التحصیلان دانشگاهی محصولی هستند که استادان به جامعه تحویل می دهند و برای ارزیابی عملکرد استادان می توان جشن ورودی دانشجویان که از دبیرستان به دانشگاه می آیند را با جشن فارغ التحصیلی انها به عنوان یک شاخص در نظر بگیریم و مقایسه کنیم که در مدت تحصیل دانشجویان چه میزان فرهنگ اسلامی و ارق دینی و ملی به دانشجویان تزریق کرده ایم.

  وی با تاکید بر اینکه محیط تحصیل و استاد در نوع رفتار، منش و دینداری، ارق ملی، خود باوری، خلاقیت و ابتکار دانشجویان مهم است، گفت: دانشگاهها باید به وسیله شاخص های ارزیابی بررسی کنند که چه میزان در نقش آفرینی در این‌ موضوعات موفق و کارآمد بوده اند.

  استاد باید خلاقیت و ابتکار را در دانشجو افزایش دهد

  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه اگر استاد متحول بشود و سرشار از عشق به اسلام و غرور ملی و روحیه خدمت باشد می تواند این روحیه را دانشجویان خود نیز منتقل کند و در این صورت است که دانشگاه نقش خود را به خوبی ایفا کرده است، گفت: استاد باید خلاقیت و ابتکار را در دانشجو افزایش دهد و آموزش را به سمت پژوهش و حل مساله محوری ببرد تا دانشجویان پس از فارغ التحصیلی برای جامعه مفید باشند.

  دکتر رهبر ادامه داد: مقام معظم رهبری دو سال است که بر حل مسایل و آسیب های اجتماعی بارها تاکید کرده اند، چقدر از استادان ما با آسیب های اجتماعی آشنا هستند و به دنبال راهکارهای مقابله با آن رفته اند. اگر نرفته اند پس یک جای کار غلط است.

  وی با انتقاد از اینکه سیستم آموزشی عالی ما شاگردپروری نمی کند، اظهار داشت: در گذشته این گونه بود که شاگرد به استادانی که داشته افتخار می کرد و استادان هم به رزومه موفق شاگردان خود افتخار می کردند اما اکنون در ارتقای اعضای هیات علمی چقدر به موضوع شاگرد پروری توجه می شود؟ یک استاد چقدر برای دانشجوی خود زمان می گذرد و خود را درگیر پایان نامه یا رساله دانشجویانش می کند.

  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: متاسفانه اکنون ارتباط بین استادان و دانشجویان قطع است و استاد کیف در دست به کلاس درس می آید و بعد از تدریس دانشگاه را ترک می کند و ارتباطی قوی بین دانشجویان و استادان ایجاد نمی شود.

  دکتر رهبر خطاب به دبیران هم اندیش دانشگاه های کشور گفت: وظیفه شما این است که بصیرت و آگاهی استادان نسبت به مسایل جامعه را افزایش دهید و استادان برای حل مسایل و معضلات کشور یک تیم بشوند و راهکار ارائه کنند و در این کار از ظرفیت دانشجویان خود هم استفاده کنند که وقتی دانشجو فارغ التحصیل می شود علاوه بر دانش، خلاقیت و ابتکار هم آموخته باشد

  وی با انتقاد از عدم پیوند میان صنعت و دانشگاه اظهار داشت: همه درباره ایجاد ارتباط بین صنعت و دانشگاه سخنرانی می کنند تا زمانی که استاد ما نیاز صنعت و جامعه را نداند نمی توان ارتباطی میان این آنها برقرار کرد. برای تحقق این هدف باید طرحی نو درانداخت و توقع ما از نشست های هم اندیشی استادان است.

  دکتر فرهاد رهبر در پایان این نشست به سوالات استادان شرکت کننده در نشست دبیران هم اندیش دانشگاه های کشور پاسخ داد.

تازه ترین اخبار

fapjunk.com