•  698
   1400/08/22 در گفت‌وگوی آنا با رئیس جدید دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل مطرح شد؛ فعالیت‌های دانشگاه می بایست یک پیوست فرهنگی داشته باشد / گسترش مرزهای دانش وظیفه دانشگاه است
  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل با تأکید بر اینکه فعالیت‌های دانشگاه باید پیوست فرهنگی داشته باشند، عنوان کرد که گسترش مرزهای دانش وظیفه دانشگاه است.

  فرشید سلیمی ننه‌کران متولد سال ۱۳۵۲ اردبیل است. وی مدرک کارشناسی خود را در رشته شیمی کاربردی از دانشگاه تبریز دریافت کرد و سپس با احراز رتبه نخست کنکور کارشناسی ارشد، مدرک فوق لیسانس و دکتری را از دانشگاه تهران دریافت کرد.

  سلیمی پس از فراغت از تحصیل به تدریس در دانشگاه‌های اردبیل پرداخت و سال ۱۳۷۷ عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی شد و مرداد ۱۳۸۷ به عنوان سومین رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل انتخاب و تا خرداد ۹۳ در این سمت مشغول فعالیت بود.

  او در آن دوره از ریاست خود با خریداری تجهیزاتی به ارزش یک میلیون دلار، کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل را به‌روز و راه‌اندازی کرد و تکمیل ۹۵ درصدی پروژه بیمارستان امام رضا(ع)، ساخت مسجد دانشگاه و آغاز احداث ساختمان دانشکده فنی و مهندسی واحد اردبیل نیز در آن زمان انجام شد.

  اکنون پس از هفت سال، سلیمی مجدداً به عنوان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان و واحد اردبیل منصوب شده و همه منتظر هستند تا اتفاقات خوب دوره قبلی ریاست او در این دوره نیز تکرار شود؛ اما در این مدت تغییر و تحولات بسیاری در دانشگاه رخ داده و اولویت‌های دانشگاه آزاد اسلامی نیز متفاوت شده است.

  ه همین مناسبت در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری آنا اهم برنامه‌ها و اولویت‌های خود برای واحدهای دانشگاهی استان اردبیل را تشریح و بیان کرد: برنامه دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل مبتنی بر برنامه‌های سند توسعه ۵ساله دانشگاه آزاد اسلامی که سندی راهبردی است، خواهد بود. معتقدم این سند تحول و تعالی نیاز به بستری دارد که در آن علم نافع، تجارت تکنولوژی و ایجاد فضای فرهنگی و اسلامی ایجاد شود. قسمتی از این بستر همان تعمیق دوستی‌هاست که بین دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی باید برقرار شود.

  وی ادامه داد: توسعه فعالیت‌های دانش‌بنیان، شناسایی ظرفیت‌های موجود در تک‌تک واحدهای دانشگاهی در همه زمینه‌ها اعم از گردشگری، آب‌های گرم، زمین گرمایی، کشاورزی و دامداری، خدماتی، تجهیزات و در نهایت برنامه‌ریزی در راستای اجرایی‌گردن آنها بر اساس توانایی کارکنان دانشگاه نیز از دیگر اولویت‌هاست.

  اقدام حداکثری برای شناساندن دانشگاه و جذب دانشجوی خارجی

  سلیمی جایگاه شرکت‌های دانش بنیان، مراکز رشد و سراهای نوآوری در برنامه‌های این دانشگاه را یادآور شد و اظهار کرد: اکنون در تمام نقاط دنیا دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی به سمت کارآفرینی پیش می‌روند و شرکت‌های دانش‌بنیان در این زمینه نقشی اساسی ایفا می‌کنند. واحد اردبیل نیز تمام تلاش خود را در راستای ارتقا و توسعه این شرکت‌ها انجام خواهد داد.

  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل اضافه کرد: سال ۹۱ با شعار هر عضو هیئت علمی یک مقاله با ۲۳۶ مقاله رتبه نخست تولید مقالات ISI را بین واحدهای دانشگاه آزاد کسب کردیم. معتقدم این ظرفیت اکنون نیز در واحد اردبیل وجود دارد. تولید علم و گسترش مرزهای دانش یکی از وظایف اساسی همه دانشگاه‌هاست که در کنار سایر فعالیت‌ها باید انجام گیرد.

  جذب دانشجوی خارجی با شناساندن دانشگاه

  وی در پاسخ به این پرسش که چه برنامه‌ای برای جذب دانشجوی خارجی دارید؟ عنوان کرد: جذب دانشجوی خارجی با تعداد بالا یک سری الزامات خارج از دانشگاه نیاز دارد؛ اما واحد اردبیل اکنون مجهز به آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های قابل قبول در حد استانداردهای دانشگاهی رایج جهان است که باید در راستای شناساندن این امکانات اقدام حداکثری را انجام دهیم.

  سلیمی از برنامه‌های خود برای امور رفاهی و معیشتی کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل سخن گفت و توضیح داد: ارتقای سطح رفاهی کارکنان در شرایط فعلی منوط به افزایش درآمد واحد دانشگاهی است. هر تلاشی باید در این حوزه صورت گیرد؛ البته در این‌ راستا ظرفیت‌های فراوانی وجود دارد و قابل دستیابی است. دانشگاه هم برخی تولیدات کشاورزی و ... را دارد که می‌توان این موارد را به سمت رفاه کارکنان جهت‌دهی کرد.

  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل، بیمارستان این دانشگاه را از افتخارات واحد اردبیل دانست و گفت: بیمارستان امام رضا(ع) واحد اردبیل در پیک اخیر کرونا با بستری کردن ۱۵۰ بیمار کرونایی به اندازه کل شهریه‌ای که از بدو راه‌اندازی از دانشجویان اخذ شده به همشهریان خدمت و ارزش افزوده ایجاد کرده است و همه مردم منتفع شده‌اند؛ اما درباره خدمات‌دهی به دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی باید با طرف دوم قرارداد که دانشگاه علوم پزشکی اردبیل است، مذاکرات لازم به صورت جدی انجام شود.

  این مسئول از حوزه فرهنگی هم سخن گفت و تأکید کرد: فرهنگ به عنوان بستری عمل می‌کند که هرگونه فعالیتی در دانشگاه باید روی این بستر انجام شود حتی فعالیت‌های علمی و تجاری نیز باید یک پیوست فرهنگی داشته باشد تا معنی واقعی کلمه بتواند در خدمت جامعه قرار گیرد.

  گفت‌وگو از هاشم پورزاهد


تازه ترین اخبار

fapjunk.com