•  222
   1399/04/02 تازه‌های نشر دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل؛ کتاب «ژئومورفولوژی ایران» به بازار نشر رسید
  عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل چهارمین کتاب خود را با عنوان «ژئومورفولوژی ایران» به چاپ رساند.

  به گزارش روابط عمومی واحد اردبیل، رسول صمدزاده عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل چهارمین کتاب خود را با عنوان ژئومورفولوژی ایران به چاپ رساند.

  در پیش‌گفتار این کتاب آمده است: کشور ایران به‌‌عنوان بخشی از یک فلات بزرگ به همین نام، یکی از سرزمین‌های کوهستانی دنیاست؛ ولی به‌دلیل حاکمیت پرفشار جنب­ حاره بر بخش عمده از این منطقه و داشتن آب و هوای خشک و نیمه­‌خشک از فقیرترین کشورهای جهان از لحاظ سطح زیر پوشش جنگل­‌های طبیعی محسوب می­‌شود؛ به همین سبب از دیرباز بیشتر به‌علت داشتن گستره‌­ها و چشم‌اندازهای بیابانی‌­اش مورد توجه قرار گرفته و شناخته شده است تا کوهستان­‌های یخی و گستره‌­های جنگلی آن.

  در ادامه پیش‌گفتار مطرح شده است: این پهنه­‌های خشک و بیابانی در نوار شمالی و باختری با مساعدت سامانه چین­‌خوردگی آلپی که به‌ شکل رشته­‌کوه‌های بزرگ البرز و زاگرس نمود یافته، به‌اندازه‌ای تعدیل شده که حتی در قسمت­‌هایی محدود از آن، ریزش‌های جوّی در طول سال، همواره به‌صورت جامد بوده و موجب شکل‌گیری و فعالیت سیستم‌های مورفودینامیک یخچالی، حاشیه یخچالی و رودخانه‌­ای در مرزهای بلافصل شده است؛ به همین دلیل، اشکال مختص محیط­‌های بیابانی، معتدل مرطوب، حاشیه یخچالی تا یخچالی دیرینه و امروز را گاه در مسافت‌های نه‌چندان دور در کنار هم و گاه نیز با گستردگی عرض جغرافیایی آنها در پهنه‌های مختلف می­‌توان یافت.

  در بخش دیگری از پیش‌گفتار عنوان شده است: مطالعه کامل این چشم‌­اندازهای گسترده که هرکدام گنجینه‌­ای از اشکال موروثی این سرزمین را در خود جای داده‌اند، به‌ویژه با رویکرد کاربردی، به انجام شدن پژوهش‌هایی دامنه­‌دار نیاز دارد و طبیعتاً خارج از توان فردی است؛ بنابراین با هدف تدوین اثری نسبتاً جامع در حوزه ژئومورفولوژی سرزمینی بزرگ به‌نام ایران در یک کتاب آماده چاپ با همین عنوان بازنگری کامل صورت گرفت و نظریه­‌ها و دیدگاه‌­های منسوخ قدیمی موجود در آن حذف و مطالب نوین با فصل‌­بندی‌ای جدید عرضه و در نهایت کتاب حاضر تدوین شد.

  به گزارش آنا، کتاب «ژئومورفولوژی ایران» در شمارگان هزار جلد اردیبهشت ۱۳۹۹ توسط سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه­‌ها (سمت) منتشر شد و با قیمت ۷۱۰ هزار ریال در دسترس علاقه‌مندان است.

  پیش از این سه کتاب با عنوان‌های «درآمدی بر روش تحقیق در جغرافیای طبیعی»، «ژئومورفولوژی خاک» و «تغییرات محیطی کره زمین در کواترنر» از رسول صمدزاده به چاپ رسیده است که کتاب «تغییرات محیطی کره زمین در کواترنر» برگزیده دومین دوره جایزه کتاب سال دانشگاه آزاد اسلامی (ابن‌سینا) در گروه فنی و مهندسی شد.

  توجه : اصل خبر مربوط به تاریخ 99/2/20 می باشد که به دلیل بروز برخی مشکلات در تاریخ 99/3/29 از سایت حذف شده بود!تازه ترین اخبار

fapjunk.com