•  481
   1398/10/01 یادداشتی از نادر پرستار همکار سابق واحد اردبیل؛ در سوگ استاد دکتر مقصود خیام
  در آخرین روزهای پائیز، انسانی پاک و مؤمن، استادی بزرگوار، خدمتگزاری صادق، معلمی باوقار و محبوب قلوب دانشجویان جغرافیا رخ در نقاب خاک کشید و دوستداران علم و ادب را عزادار کرد.

  ... و این بار مرگ از چله کمان رها شد و استاد دکتر مقصود خیام به دیار ابدی کوچ کرد. جامعه علمی کشور ستاره ای درخشان و شخصیتی تأثیرگذار در علم جغرافیا و دانش نوپای ژئومورفولوژی را از دست داد.

  مرحوم دکتر مقصود خیام از نخستین استادان ژئومورفولوژی در ایران به شمار می رفت. به جرئت می توان گفت که بخش عمده پیشرفت های علمی و آموزشی و تربیت متخصصان نسل جدیدتر ژئومورفولوژی در ایران مدیون دکتر خیام می باشد.

  او در تبریز به دنیا آمد و در فرانسه از دانشگاه گرنوبل دکتری خود را اخذ کرد. او با عشق به جوانان و دلبستگی به ایران در هر کجای کشور که به وجودش نیاز بود دریغ نمی کرد و با آغوش باز دعوت ها را اجابت می نمود و در راه توسعه و گسترش علم گام بر می داشت.

  خرم آن کس که در این محنت گاه

  خاطری را سبب تسکین است

  مرحوم دکتر مقصود خیام حق بزرگی بر گردن آموزش عالی استان اردبیل دارد. وی سال ها رنج سفر از تبریز به اردبیل را بر خود هموار می کرد و با عشق و علاقه برای تربیت نسل جوان منطقه کمر همت می بست.

  آن مرحوم به اردبیل عشق می ورزید و برای ارتقای سطح کیفی رشته جغرافیا و ژئوموفولوژی دانشگاه آزاد اسلامی وقت می گذاشت.

  نام و یاد مرحوم دکتر مقصود خیام با دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل عجین شده است. آن مرحوم بعد از بازنشستگی از دانشگاه تبریز به پیشنهاد استاد دکتر مهرانی رئیس وقت واحد اردبیل مبنی بر قبول معاونت پژوهشی واحد جواب مثبت داد و در این راه نیز منشأ خدمات قابل توجهی شد.

  در ایامی که دانشگاه ازاد اسلامی واحد اردبیل با کمترین امکانات شروع به فعالیت کرده بود اعلام همکاری اساتید بزرگی چون مرحوم دکتر مقصود خیام، قوت قلبی برای همه دست اندرکاران و عاملی برای استقبال دانشجویان جهت ادامه تحصیل در این واحد دانشگاهی بود.

  نام پر آوازه اساتیدی چون دکتر خیام در آغاز راه دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل اعتباری به این مجموعه می بخشید. این که گفته می شود بزرگانی چون مرحوم دکتر خیام بر گردن آموزش عالی اردبیل و دانشگاه آزاد اسلامی آن حق بزرگی دارند ادعائی کاملا مبتنی بر واقعیت های موجود می باشد.

  مرحوم خیام دِین خود را نسبت به کشور اسلامی و جوانان آن ادا کرده است. او به خاطر این ویژگی ها فردی سعادتمند بود.

  یک نویسنده یونانی می نویسد: اکنون دیگر می دانم سعادت چیست، سعادت انجام وظیفه است و هرچه این وظیفه مشکل تر باشد سعادت عظیم تر است.

  و چه سعادتی که انسانی وارسته و اخلاق مدار یک عمر خود را وقف پیشرفت و توسعه علم در کشور نماید و نامی نیک از خود به یادگار بگذارد.

  دولت جاوید یافت هر کو نکونام زیست

  کر عقبش ذکر خیر زنده کند نام را

  اگر امروز دانشگاه ازاد اسلامی واحد اردبیل به یک مرکز علمی تأثیرگذار در سطح منطقه تبدیل شده است حاصل زحمات ، تلاش ها و دوندگی های شبانه روزی مشتی عاشق خدمت بی منت بوده، جمعی که جز اعتلای جوانان و توسعه دانشگاه به چیز دیگری فکر نمی کردند و برای دستیابی به این هدف عمر و زندگی خود را در طبق اخلاص می نهادند.

  با گرامی‌داشت یاد و خاطره استاد بزرگ مرحوم دکتر مقصود خیام از درگاه احدیت برای آن مرحوم غفران ابدی آرزو می‌نمائیم.

تازه ترین اخبار